ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕΣΩ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΓΕΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΝΟΜΟ 4777/2021.

Για την εισαγωγή σε ορισμένη σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση των υποψηφίων Πανελλαδικών ΓΕΛ 2020-2021 λαμβάνονται υπόψη κατά σειρά:
α) η Ε.Β.Ε. του ειδικού μαθήματος ή των ειδικών μαθημάτων ή πρακτικών δοκιμασιών ανά σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση, εάν συντρέχει τέτοια περίπτωση,
β) η Ε.Β.Ε. ανά σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση και
γ) το σύνολο των μορίων που συγκεντρώνει ο υποψήφιος στα τέσσερα (4) πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα του οικείου Επιστημονικού Πεδίου (Ε.Π). Εάν η εισαγωγή σε ορισμένη σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση προϋποθέτει την εξέταση σε ένα (1) ή περισσότερα ειδικά μαθήματα ή πρακτικές δοκιμασίες, το σύνολο των μορίων εξάγεται από τα τέσσερα (4) πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα του επιστημονικού πεδίου και το ειδικό μάθημα ή τα ειδικά μαθήματα ή τις πρακτικές δοκιμασίες, κατά περίπτωση. Για τον προσδιορισμό του συνόλου των μορίων κάθε υποψηφίου λαμβάνονται υπόψη οι βαθμολογίες του στα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα και οι οικείοι συντελεστές βαρύτητας.

Για την πληρέστερη ενημέρωσή σας ανατρέξτε στις ακόλουθες εγκυκλίους – ΦΕΚ:

2021_5_24_Φ251_58003Α5_ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ-ΓΙΑ-ΣΥΣΤΗΜΑ-ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ-Ν_4777_2021

2021_2_26_ΦΕΚ-774_ΒΥΑ ΕΥΡΟΣ-ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ-ΕΒΕ