Χαιρετισμόςτης Διευθύντριας του 1ου Γενικού Λυκείου Λαμίας, Λεμονιάς Ραχιώτου

προς τις μαθήτριες και τους μαθητές, για την έναρξη της σχολικής χρονιάς.

Αγαπητές μας μαθήτριες, αγαπητοί μας μαθητές,

εμείς, οι καθηγητές σας, σας καλωσορίζουμε σήμερα, στο ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς.

Σας καλούμε να την αντιμετωπίσετε με αισιοδοξία και θετική διάθεση.

Θα είμαστε σταθερά στο πλευρό σας, προκειμένου να συμβάλλουμε, με όλες μας τις δυνάμεις, στην απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων, στην ανάπτυξη κριτικής σκέψης και στην καλλιέργεια των ειδικών ενδιαφερόντων σας, μέσα σε ένα αξιακό πλαίσιο αμοιβαίου σεβασμού, ειλικρινούς συνεργασίας και δίκαιης αξιολόγησης.

Αισθανθείτε το Σχολείο σαν τη δεύτερη οικογένειά σας και αγαπήστε το.

Εμπιστευτείτε τους καθηγητές σας.

Επιδείξτε ζήλο και όρεξη για μάθηση.

Αναπτύξτε, μεταξύ σας, σχέσεις πραγματικής φιλίας, αλληλεγγύης και αποδοχής της προσωπικότητας,αλλά και της διαφορετικότητας του άλλου.

Λειτουργήστε στον χώρο του Σχολείου με τον οφειλόμενο συλλογικό σεβασμό στα περιουσιακά στοιχεία του, στους κανονισμούς και τις αρχές του.

ΤΩΡΑ, στην τρυφερή σας ηλικία και μέσα από τις σχολικές διδακτικές διαδικασίες, χτίζεται η προσωπικότητά σας και αποκτάτε τα βασικά εφόδια για την επιτυχή ενσωμάτωσή σας στην κοινωνία. Μην το ξεχάσετε αυτό και μην υποτιμήσετε την αξία του Σχολείου.

Αξιοποιήστε τα ωραία αυτά μαθητικά σας χρόνια, η ανάμνηση των οποίων δεν πρόκειται να σβήσει ποτέ και η αξία τους θα φανεί αργότερα, όταν επωμιστείτε τις βαριές ευθύνες της ζωής.

Σας εύχομαι, και εκ μέρους όλων των συναδέλφων, Καλή Σχολική Χρονιά, Καλή Πρόοδο και Καλή Υγεία να έχετε!

Ξεχωριστό καλωσόρισμα απευθύνουμε στα παιδιά της 1ης Λυκείου, που έρχονται φέτος για πρώτη χρονιά στο Σχολείο μας,ενώ στα παιδιά της 3ηςΛυκείου που θα αποφοιτήσουν, ευχόμαστε ψυχική δύναμη, αυτοπεποίθηση και επιτυχία στις εξετάσεις τους.