Παγκόσμια Ημέρα Φιλοσοφίας

Η Παγκόσμια Ημέρα Φιλοσοφίας εορτάζεται κάθε χρόνο την Τρίτη Πέμπτη του Νοεμβρίου. Με την καθιέρωση αυτής της ημέρας,η UNESCO υπογραμμίζει τον α-χρονικό χαρακτήρα αλλά και τη διαχρονική αξία της Φιλοσοφίας στην ανάπτυξη της ανθρώπινης σκέψης,για κάθε άτομο, σε κάθε πολιτισμό… Πιο επίκαιρη, λοιπόν, από ποτέ φαντάζει αυτή η Επιστήμη· για αυτό και οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Λαμίας( και συγκεκριμένα οι μαθητές του Α3 τμήματος)έγιναν κοινωνοί ενός φιλοσοφικού ταξιδιού:Αναζήτησαν φιλοσοφικά αποφθέγματα, τα κατέγραψαν, τα φιλοτέχνησαν και τα « μοιράστηκαν» με τους υπόλοιπους συμμαθητές τους ύστερα από ένα γόνιμο και εποικοδομητικό διάλογο αλλά και τη σχετική ανάρτηση στον εσωτερικό χώρο του σχολείου. «Μη συζητάς καθόλου για το πώς είναι ο καλός άνθρωπος· γίνε τέτοιος…». ( Μάρκος Αυρήλιος)

Πεζοπορία στον Προφήτη Ηλία

Η περιβαλλοντική ομάδα του 1ου ΓΕΛ Λαμίας, πραγματοποίησε την πρώτη της πεζοπορική διαδρομή προς το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία στη κορυφή του ομώνυμου λόφου της πόλης μας.

Κατά τη διάρκεια της πορείας έγινε και αναγνώριση φυτών και ιχνών από την πανίδα της περιοχής (αγριογούρουνα) απολαμβάνοντας τη θέα προς τη κοιλάδα του Σπερχειού και το Μαλιακό κόλπο.

Η ανάβαση ενώ αρχικά φάνηκε τρομακτική και δύσκολη δε πτόησε την ομάδα και τελικά όλοι έφτασαν στην κορυφή του λόφου δίνοντας θέση στα χαμόγελα και στην ικανοποίηση της επίτευξης του στόχου.

Σε αναμονή για περισσότερες πεζοπορικές διαδρομές …

Επίσκεψη στην εικαστική έκθεση INSTICTS

Τη Δευτέρα 30-10-2023 τα τμήματα Α1 και Α3 του σχολείου μας, μαζί με τις συνοδούς καθηγήτριες κυρίες Μαρία Κόκκοτα και Μάγδα Κέππα, πραγματοποίησαν επίσκεψη στην εικαστική έκθεση INSTINCTS στο χώρο της Δημοτικής Πινακοθήκης Λαμίας «Αλέκος Κοντόπουλος».

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν έργα ζωγραφικής, γλυπτικής, εγκαταστάσεων, μεσαίων και μεγάλων διαστάσεων, φιλοτεχνημένα από ομάδα 36 καλλιτεχνών του συλλόγου Σ.Κ.Ε.Τ.Κ.Ε.

Το ενδιαφέρον αυτής της ομαδικής θεματικής έκθεσης εστιάζεται στη διαφορετική γραφή των καλλιτεχνών, στην ποικιλία των εικαστικών μέσων αλλά και στο μοναδικό τρόπο που προσεγγίζουν το θέμα, στην παρατήρηση της διαφορετικής και τόσο προσωπικής επίδρασης του ενστίκτου στο έργο του καθενός. Προηγουμένως, οι μαθητές πραγματοποίησαν επίσκεψη στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λαμίας, όπου ενημερώθηκαν για τη λειτουργία και τις δράσεις της Βιβλιοθήκης από τις υπεύθυνες κυρίες Ντίνα Σπανού και Εύη Γκόγια, οι οποίες παρότρυναν τους μαθητές να επισκέπτονται τη Βιβλιοθήκη, τόσο για μελέτη όσο και για δανεισμό βιβλίων.