Παγκόσμια Ημέρα Φιλοσοφίας

Η Παγκόσμια Ημέρα Φιλοσοφίας εορτάζεται κάθε χρόνο την Τρίτη Πέμπτη του Νοεμβρίου. Με την καθιέρωση αυτής της ημέρας,η UNESCO υπογραμμίζει τον α-χρονικό χαρακτήρα αλλά και τη διαχρονική αξία της Φιλοσοφίας στην ανάπτυξη της ανθρώπινης σκέψης,για κάθε άτομο, σε κάθε πολιτισμό… Πιο επίκαιρη, λοιπόν, από ποτέ φαντάζει αυτή η Επιστήμη· για αυτό και οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Λαμίας( και συγκεκριμένα οι μαθητές του Α3 τμήματος)έγιναν κοινωνοί ενός φιλοσοφικού ταξιδιού:Αναζήτησαν φιλοσοφικά αποφθέγματα, τα κατέγραψαν, τα φιλοτέχνησαν και τα « μοιράστηκαν» με τους υπόλοιπους συμμαθητές τους ύστερα από ένα γόνιμο και εποικοδομητικό διάλογο αλλά και τη σχετική ανάρτηση στον εσωτερικό χώρο του σχολείου. «Μη συζητάς καθόλου για το πώς είναι ο καλός άνθρωπος· γίνε τέτοιος…». ( Μάρκος Αυρήλιος)