ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Η Ιερά Μητρόπολις Φθιώτιδος σε συνδιοργάνωση με το 1ο Γενικό Λύκειο Λαμίας και με την ευγενική συμπαράσταση του Δήμου Λαμιέων, της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας και του Συλλόγου Εκπαιδευτικών – Φροντιστών Ιδιοκτητών Φροντιστηρίων Φθιώτιδας – Φωκίδας – Ευρυτανίας σας προσκαλούν στο σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού με θέμα:

«Πάμε Πανεπιστήμιο»

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024, στις 18:00, στο Αμφιθέατρο του Πνευματικού – Διοικητικού Κέντρου της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδος, και απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου και στους γονείς μαθητών που επιθυμούν περαιτέρω ενημέρωση για τον επαγγελματικό προσανατολισμό.

Το σεμινάριο περιλαμβάνει τις εξής θεματικές ενότητες:

• Πώς κάνω μια σωστή επιλογή;
  • Σύστημα πρόσβασης στην Γ’ βάθμια εκπαίδευση.
  • Πώς θα βρω τη σχολή που μου ταιριάζει;
  • Παρουσίαση των σχολών ανά επιστημονικό πεδίο.
  • Ειδικά Μαθήματα – Μηχανογραφικό Κύπρου.
  • Εναλλακτικές καριέρες και Επαγγέλματα του 2030.
    Εισηγητές:

Ο κ. Σπύρος Μιχαλούλης, Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού/Σταδιοδρομίας και συγγραφέας του βιβλίου «Πάμε Πανεπιστήμιο».

Ο κ. Θοδωρής Θεοτόκης, Σύμβουλος Σπουδών και μέλος της επιστημονικής συγγραφικής ομάδας του βιβλίου «Πάμε Πανεπιστήμιο».

Εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων κατά το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας: www.hellenicpolice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων κατά το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του ΥΠΑΙΘΑ. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους.Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στo Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μέχρι την ώρα 15.00 της 25-02-2024.Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα κατά τόπους Αστυνομικά Τμήματα και στις κατά τόπους Διευθύνσεις Αστυνομίας.

Δράση ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου

Στις 20/02/2024 πραγματοποιήθηκε δράση ενημέρωσης σε μαθητές της Α τάξης του σχολείου μας με θέμα την ασφαλή χρήση του διαδικτύου και τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό. Ενημερωθήκαμε για τους πιθανούς κινδύνους και τα μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης. Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της κοινωνικοσυναισθηματικης ανάπτυξης και της προαγωγής της ανθεκτικότητας των μελών της σχολικής κοινότητας. Ευχαριστούμε την Διεύθυνση Δημόσιας Ασφάλειας Φθιώτιδας και τον Αστυνόμο κύριο Παπαδόπουλο για την αποδοχή της πρόσκλησης και την πραγματοποίηση της δράσης!

Ο ρόλος του γεωλόγου στην αντιμετώπιση Φυσικών Καταστροφών

Ο Ρόλος του Γεωλόγου στην αντιμετώπιση των Φυσικών Καταστροφών από τον Dr. Στρατή Καραντανέλλη, Απόφοιτο Γεωλογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης, Λέκτορα στο Πανεπιστήμιο του Michigan και συνεργάτης της NASA

Οι μαθητές της Περιβαλλοντικής ομάδας του 1ου Γενικού λυκείου Λαμίας, είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν το σημαντικό ρόλο του γεωλόγου στην κατανόηση και την αντιμετώπιση των φυσικών καταστροφών. Με τη βοήθεια του Δρ. Στρατή Καραντανέλλη (Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν, Αμερική), οι μαθητές είχαν μια ενδιαφέρουσα εμπειρία που τους διεύρυνε το πνεύμα και τις γνώσεις τους σχετικά με τη φύση και τις φυσικές δυνάμεις που τη διαμορφώνουν. Ο κ. Καραντανέλλης παρουσίασε τις εμπειρίες του από τις συνεργασίες σε θέματα αντιμετώπισης φυσικών καταστροφών με διεθνή πανεπιστήμια και τον οργανισμό Διοίκησης Αεροναυτικής και Διαστήματος (NASA).
Η παρουσίαση ξεκίνησε με μια εισαγωγή στη γεωλογία και τη σημασία της για την κατανόηση του πώς διαμορφώνεται η γη και πώς επηρεάζονται οι κατοίκοι της από τα φυσικά φαινόμενα. Ο κ. Καραντανέλλης εξήγησε πώς οι γεωλόγοι μελετούν τη βιόσφαιρα για να προβλέψουν πιθανές φυσικές καταστροφές και να αναπτύξουν στρατηγικές πρόληψης. Συζητήθηκαν και αναλύθηκαν φυσικές καταστροφές όπως οι σεισμοί, οι πλημμύρες και οι κατολισθήσεις Ακόμα, παρουσίασε μια ενδιαφέρουσα ανάλυση των παραγόντων που επηρεάζουν τις φυσικές καταστροφές. Μέσα από πρακτικά παραδείγματα και επιστημονικές μεθόδους, ανέδειξε τη σημασία της πρόληψης και της διαχείρισης των κινδύνων. Οι μαθητές κατάλαβαν πώς οι γεωλόγοι αναλύουν τη γεωλογική δομή μιας περιοχής για να προβλέψουν τις περιοχές που είναι ευάλωτες σε αυτούς τους κινδύνους και να προτείνουν μέτρα πρόληψης με καινοτόμες μεθοδολογίες.
Ένα από τα βασικά μηνύματα που προέκυψαν από τη διάλεξή του ήταν η ανάγκη για ολοκληρωμένη προσέγγιση στην αντιμετώπιση των καταστροφών. Με επιστημονική ακρίβεια και πρακτική σύνεση, εξήγησε πώς η συνεργασία μεταξύ ειδικών σε διάφορους τομείς, όπως γεωλόγοι, μετεωρολόγοι, και άλλοι ειδικοί, είναι ζωτικής σημασίας για τη μείωση των αρνητικών επιπτώσεων των φυσικών καταστροφών στην κοινωνία.
Συνολικά, η παρουσίαση αυτή αποτέλεσε μια πολύτιμη ευκαιρία για τους μαθητές να κατανοήσουν τον σημαντικό ρόλο του γεωλόγου στην πρόληψη και αντιμετώπιση των φυσικών καταστροφών και τη κλιματική αλλαγή και να εμπνευστούν να αναζητήσουν περαιτέρω γνώσεις σε αυτό το σημαντικό πεδίο. Με την ενθάρρυνση των νέων για την επίτευξη αυτών των στόχων, αφήνει ένα ισχυρό μήνυμα ελπίδας και κατανόησης σε μια κοινωνία που είναι αντιμέτωπη με τις προκλήσεις της φύσης.

Σχολικοί αγώνες

Συγχαρητήρια στις ομάδες βόλεϊ κοριτσιών και μπάσκετ αγοριών για τις χθεσινές τους νίκες!! Σε ένα άψογο αθλητικό κλίμα τα κορίτσια μας κέρδισαν με 2-0 σετ και τα αγόρια μας με σκορ 54-14 τις αντίστοιχες ομάδες του Μοσχοχωρίου. Καλή συνέχεια, πάμε δυνατά!!