Ενημέρωση για τις σεξουαλικώς μεταδιδόμενες λοιμώξεις αλλά και για την αντισύλληψη στην εφηβεία

Στις 22&24/1 επισκέφτηκε το Λύκειο μας ο γυναικολόγος του νοσοκομείου Λαμίας κος. Ζαχαρής Κωνσταντίνος.

Τα κορίτσια της Β’ και Γ’ τάξης ενημερώθηκαν για τις σεξουαλικώς μεταδιδόμενες λοιμώξεις αλλά και για την αντισύλληψη στην εφηβεία.
Η συζήτηση με τον γυναικολόγο ήταν πολύ γόνιμη μιας και οι μαθήτριες μας έλυσαν πολλές απορίες σχετικά με τα παραπάνω θέματα αλλά και για ό,τι αφορά την πρώτη επίσκεψη μιας γυναίκας στον γυναικολόγο.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κο Ζαχαρή για την τόσο σημαντική ενημέρωση, την διευθύντρια μας κα Ραχιώτου που είναι πάντα ανοιχτή σε ενημερώσεις αλλά και σε γενικότερες δράσεις των μαθητών και μαθητριών καθώς είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη γύρω από θέματα υγείας.
Ευχαριστούμε επίσης τον κο Σουφλέρη για την επικοινωνία με τον ιατρικό σύλλογο προκειμένου να καταστεί εφικτή η συγκεκριμένη δράση.