Επίσκεψη Μητροπολίτη Φθιώτιδας κ.κ. Συμεών στο σχολείο μας

Με ιδιαίτερη χαρά και βαθιά συγκίνηση το σχολείο υποδέχτηκε το Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Φθιώτιδας κ.κ.Συμεών κατόπιν πρόσκλησης της καθηγήτριας του 1ου ΓΕΛ Λαμίας, κας Σιώκου Καλλιόπης, με σκοπό να μιλήσει στους μαθητές της Γ’ Λυκείου για τα “ανθρώπινα δικαιώματα”, στο πλαίσιο δράσεων που υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας. Με το χειμαρρώδη και μελίρρυτο λόγο του ενθουσίασε και εντυπωσίασε τους μαθητές που στο τέλος της ομιλίας του επένδυσαν μουσικά την εκδήλωση. Ταυτόχρονα οργανώθηκε ημερίδα ενημέρωσης των μαθητών, ενόψει της Παγκόσμιας ημέρας για “Τα δικαιώματα του παιδιού” (20 Νοεμβρίου) με ομιλήτρια την κα Μωρίκη Χρυσάνα φιλόλογο και Συντονίστρια Εκπαιδευτικού έργου, η οποία πάντα στηρίζει τις εκδηλώσεις του σχολείου μας. Καλεσμένοι ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας ο κ. Σπαλιώρας Κωνσταντίνος, η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού έργου κα Παπαντωνίου Ελένη που μας τίμησε με την παρουσία της, καθώς και ο Διευθυντής του Ωδείου της Ιεράς Μητρόπολης Φθιώτιδας “Γερμανός ο Μελωδός” Ιωακείμ Ανδρέας.